Jak koupit letenku u Ryanairu

Ryanair nedávno přešel na nový rezervační systém, který se na první pohled tváří jako velmi user friendly. Rozhodně to však neznamená, že bychom se tímto prvním dojmem měli nechat zmást a přestat být obezřetní. Pokud se chcete dozvědět, jak projít rezervaci u Ryanairu snadno a rychle a přitom se nenechat Ryanairem zbytečně obírat o další stovky korun, jste na správném místě.

V našem příkladě jsme se rozhodli zaletět si na prodloužený víkend z Prahy do Londýna. Na stránce www.ryanair.com vybereme místo odletu, cílovou destinaci, datum, počet osob a klikneme na „BOOK NOW“.

Na další stránce se nám otevře přehled letů na námi požadované datum a okolní dny. Zde si vybereme let, který nám časově i cenově nejvíce vyhovuje a klikneme na „CONTINUE“.

Konečně jsme se dostali do fáze, kdy rezervace začíná být zajímavá. Zde je třeba hned na začátku vyplnit jméno a příjmení cestujících a dále objednat si pojištění. Mnoho méně pozorných na tomto místě vybere svou národnost a vůbec nezaregistruje, že mu Ryanair účtuje další poplatek. Možnost „DON’T INSURE ME“, tj. nechci pojistit, je zde velmi šikovně schována.

Hlavní výhodou nového rezervačního systému je to, že není všude různými způsoby potvrzovat, že o další služby opravdu nemáme zájem. Nyní tedy stačí pouze sjet na stránce úplně dolů a znovu kliknout na „CONTINUE“.

V dalším kroku nám Ryanair nabízí, abychom se u něho registrovali pro další nákupy. Pokud nenakupujete letenky pravidelně, doporučujeme zvolit možnost „CONTINUE WITHOUT REGISTERING“.

Nakonec jsme se dostali až na stránku s platbou. Zde nejprve přeskočíme nabídku na loterii Ryanairu, dále vyplníme náš kontakt a abychom nemuseli vyplňovat telefon, můžeme zvolit možnost „NO MOBILE NUMBER“. Zde záleží na každém, zda mu nevadí své číslo uvádět.

Jakmile vyplníme údaje o kartě, stejně jako v dřívějším rezervačním systému se zobrazí nenápadná větička s informacemi o směnném kurzu. Ve skutečnosti je jedná o další a možná hlavní skrytý způsob, jak se na vás Ryanair snaží vydělat. Zde je nutné kliknout na odkaz „MORE INFORMATION“.

V malém okně, které se nám zobrazí, je třeba odkliknout přednastavenou možnost, kdy nám Ryanair nabízí velmi nevýhodný směnný kurz. Tlačítko by tedy mělo zůstat neoznačené.

Nakonec bychom Vás chtěli upozornit, že stejně jako některé jiné společnosti, i Ryanair dává určitou slevu při platbě Visa Electron nebo Maestro. Pokud takovou kartu doma máte, rozhodně raději zaplaťte touto kartou.

Pokud budete mít jakékoliv otázky, napište nám je do komentářů.

142 komentářů

 
 1. Radek

  Dobrý den, mám dotaz ohledně 2ks zavazadel zdarma, které je možné u Ryanairu vzít na palubu, tedy o rozměrech do 55x40x20 cm („velké“) a 35x20x20 cm (malé). Pochopil jsem, že rozměr velkého zavazadla je striktně hlídán, ale jak je to s malým? Je možné považovat za malé zavazadlo tašku s notebookem o rozměrech cca 45x30x8 cm? Přestože jsou zde celkem výrazně překročeny 2 rozměry? A ještě prosím jeden dotaz: povolená váha je 10kg…tato váha je pouze za velké zavazadlo nebo se váhy obou zavazadel sčítají?

  Děkuji, Radek

  • Jirka Spolek - www.zaletsi.cz (ZaleťSi.cz)

   Radek

   Dobrý den, Radku,

   oni mají klec i na to malé zavazadlo, takže moc nedoporučuji je dráždit jiným zavazadlem, než jsou udané rozměry.

   10kg je váha za obě dvě zavazadla dohromady.

   Jirka

 2. Petra

  Dobrý den,

  předem bych moc chtěla poděkovat za Váš návod, jak koupit letenky! Bez něj bych byla ztracená!!! :-) Jste skvělí!
  Tak a teď k dotazu. Jelikož letíme takhle poprvé a máme kabinkové zavazadlo, tak jsem se chtěla zeptat, zda lze sčítat váhy, jako je to u normálního odbavení, kde je limit na každého 15kg, ale když jeden bude mít zavazadlo těžké 13kg a ten druhý 11, tak se do společného limitu 30kg krásně vlezeme. My si nakonec budeme brát je jedno zavazadlo, které bude mít asi cca 13kg. Lze to nebo musíme tahat každý své? Moc děkuji za odpověď začínajícím cestovatelům. :-)

  • Jirka Spolek - www.zaletsi.cz (ZaleťSi.cz)

   Petra

   Dobrý den, Petro,

   to jsme rádi, že můžeme pomoci. :-) Sčítat váhy bohužel u Ryanairu není možné, takže musíte mít 2x 15kg zavazadla, abyste se vešli.

   Hezký den

   Jirka

 3. Denisa Michonova

  Dobrý den,mám možnost u spol. raynair zakoupit něco jako členství a mít letenky potom ještě výhodnější?? Děkuji

 4. Mirek

  Dobrý den,

  koupil jsem si na firmu letenku od Ryanairu (platil jsem firemní kartou a uvedl i firemní údaje). Teď účetní potřebuje fakturu. Ale mě do emailu přišlo jen potvrzení o letu kde není žádná příloha jen kód letu atd. (pomocí tohoto k´du jsem udělal online odbavení) Psal jsem na jejich online chat, ale tam mi řekli, že ten email mi musí stačit. Nic jiného nemají. Můžete mi prosím poradit, případně kam napsat? předem díky. M.

 5. Pavel Škarýd

  Dobrý den,při kupování letenek jsem omylem u 8-leté dcery zaškrtl okénko teen.Nyní při vyplňování check-in nemůžu napsat správný datum narození neboť nabídka roku narození končí rokem 2004.Prosím o radu jak pokračovat.Díky Pavel

  • Jirka Spolek - www.zaletsi.cz (ZaleťSi.cz)

   Pavel Škarýd

   DObrý den,

   napsal bych tam jiné datum, které vás pustí dál, jestli je jméno v pořádku, nikdo to řešit nebude.

   Jirka

 6. Kristýna Merhautová

  Dobrý den,
  při objednávce mi nelze kliknout na tlačítko continue. Zasekne se to na stránce kde je nabídka s půjčením aut.
  Děkuji za radu.

 7. Dana

  Dobrý den, lze nějak vrátit letenky, tak abychom získali peníze zpátky? let do Londýna až 30.9., zpět 4.10.

  • Jirka Spolek - www.zaletsi.cz (ZaleťSi.cz)

   Dana

   Dobrý den,

   to u Ryanairu, ani u 99 % letenek bohužel nejde, takže jedině nechat propadnout.

   Jirka

 8. Filip

  Dobrý den,Chci se zeptat zda li jdou zarezervovat letenky a třeba od 5 dní později to zaplatit.Myslím tím že si je zarezervuji (budu to mít jisté to místo)Ale když do př.do 5 dnů nezaplatím tak to propadne.Díky za odpoveď

  • Jirka Spolek - www.zaletsi.cz (ZaleťSi.cz)

   Filip

   Tohle u Ryanairu nelze, pouze zaplatit platební kartou. Ryanair ale nabízí placenou službu, že za x EUR tu letenku bude pár dní držet, ale to se nevyplatí.

   Jirka

 9. KAtka R.

  Zdravím, před týdnem jsem koupila letenky pres Ryanair. Mají již jiné stránky než je výše uvedeno. Bohužel mi strhli jinou částku než bylo uvedeno v přehledu. bohužel jsem tam nenašla podobné okýnko , aby se to nestrhavalo tím nevýhodným kurzem.

  nemáte nějakou vychytávku i na jejich novém Webu.?

  • Jirka Spolek - www.zaletsi.cz (ZaleťSi.cz)

   KAtka R.

   zdravím Katko,

   stále to jde koupit přes jejich staré stránky na legacy.ryanair.com 😉

   Pokud strhli jinou částku, reklamoval bych to u banky, ale obávám se, že Ryanair to tam měl správně, zatím se to nikomu nestalo. :(

   Jirka

   • tak snad příště :)

    každopádně na potvrzení od Ryanairu mám částku CZK 1730, ale strženo je cca 1854Kc.
    Jde o pár kaček, takže za reklamaci mi to nestojí :) jen mě to zajímalo do příště. Ale díky za tip, že ještě fungují ty staré stránky :)

 10. Vanda

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli nevadí, že jsem udělala dřív check-in, než si dokoupila zavazadlo k odbavení? To jsem udělala až později a tak nevím, jestli na letišti poznají, že jsem za to odbavování platila a že ho vůbec mám? Jestli se to nějak negeneruje přímo do té letenky. Děkuju moc za odpověď.

  • Jirka Spolek - www.zaletsi.cz (ZaleťSi.cz)

   Vanda

   Dobrý den, Vando,

   poznají to, generuje se to přímo do elektronické (nikoliv papírové) letneky, takže v pohodě.

   Jirka

 11. Luisa

  Dobrý den,

  hledám zde u ryanairu letenku do Dublinu a při bookování letenky nikde není nic o pojištění a kolonce „don’t insure me“. Ať hledám jak hledám,tak to tam opravdu nikde nevidím. Je možné, že je to již jinak, než výše uvádíte?

  Díky moc :).

  • Plus mám tedy ještě dotaz ohledně zavazadel. U ryanairu je zdarma přiruční zavazadlo do 10-ti kg a jedna malá příruční taška,je to tak ?
   Ještě jednou děkuju za odpovědi. :)

   • Jirka Spolek - www.zaletsi.cz (ZaleťSi.cz)

    Luisa

    Don’t insure me v té kolonce stále je, tedy za předpokladu, že kupujete přes legacy.ryanair.com na klasické stránce ryanair.com tam už tuhle kolonku nemusíte zadávat.

    Jinak s těmi zavazadly je to téměř správně, jen hmotnost 10kg je součet jak klasického příručního zavazadla tak té malé příruční tašky, ale řešit to asi nikdo nebude. 😉

    Jirka