Vlaky v Číně

Kolejová doprava v Evropě i ve světě
Bruenorx
StewardSteward
Příspěvky: 4
Registrován: pon 02. lis 2015 20:56:11

Vlaky v Číně

Příspěvekod Bruenorx » pon 02. lis 2015 22:34:44

Rozhodl jsem se s Vámi podělit o pár zkušeností z našeho nedávného výletu s vlaky v Číně.
Na začátek bych uvedl, že jsme vlaky v Číně nacestovali přes 2500km. První věc, která Vás možná překvapí je, že vlaky jsou zde relativně dost drahé. Také by mohlo mnoho lidí překvapit, že je vhodné být na nádraží 1-1,5h před odjezdem vlaku. Čeká vás totiž celkem slušná kontrola, skoro jako na letišti. Kamarádovi například prohrabávali celý batoh a následně ho nechali napít koncentrovaného iontového nápoje. Jeho škleb si jistě dovedete živě představit :D.

Pokud máte výlet trochu naplánovaný, je určitě dobré si vlaky zarezervovat dopředu. Jsou často plné, hlavně když mají Číňané svátky. Horší je, že pokud si to chcete zarezervovat, musíte to dělat přes stránky v AJ, pokud neumíte Čínsky a na poplatku si připlatíte klidně 1/3-2/3 ceny :(. My jsme si rezervovaly vlaky při zpáteční cestě, protože nám končila víza a museli jsme prostě v ten poslední den odjet. Jinak když jsme si kupovali jízdenky na místě, byli často volné, ale například při cestě z Honkongu do Guangzhou se nám stalo, že vlaky byli plné a museli jsme jet až druhý den => musíte si sehnat a zaplatit ubytování atd. navíc Hongkong je oproti Číně relativně drahý, takže by se asi i tak vyplatilo mít jízdenku rezervovanou (ale pozor na zpoždění letadla).

Pro představu cena Hongkong->Guangzhou 630Kč, Guangzhou->Guijang cca 800 Kč (vždy záleží jakým vlakem a jak daleko jedete). Pokud jedete rychlovlakem, tak je to super, relativně rychlé, každý má své místo, pěkné. Jeli jsme ale i "spacím vlakem" z kterého byla naše zkušenost rozporuplná. Rozhodně je to zážitek a zajímavá zkušenost. Co by mohlo některé odradit, jsou relativně úzké postele, tři nad sebou. Nemáte moc kde si sednout a pokud si nemáte čas koupit jídlo, tak jste odkázání na prodej jídla ve vlaku, což je další zajímavá zkušenost :D. Pálivé, zvláštní, nové, ale rozhodně ne nutně špatné :). Můžete si například koupit samotné kuřecí stehno. Nebo k snídani rozvařenou rýži s vajíčkem na tvrdo a pálivými fazolkami...

Pozor na to, ze kterého nádraží vlak jede! Města v Číně jsou opravdu velká a proto si zjistěte kdy a odkud vám vlak jede a nechte si dostatečnou rezervu! Historka pro pobavení - měli jsme z Getu (vesnička) objednaný taxi do Guijangu (očekávaná cesta cca 2-2,5h) na 8.30. Vlak z Guijangu nam jel v 13.30 (tedy přes 2 hodiny rezervy). Milý taxík přijel o hodinu později - typická Čína :D, ale říkáme si pohoda, pořád máme dostatečnou rezervu. No, bohužel náš řidič neznal Guijang a ještě navíc v něm hodinu bloudil. Na nádraží dorážíme v 12.30. Už máme trochu nervy, ale pořád si říkáme, že to i s koupí jízdenek stíháme (měli jsme je rezervované). Tam samozřejmě zjišťujeme, že náš Nás milý taxikář zavezl na špatné nádraží :). S pomocí hodné Číňanky rychle chytáme další taxík do kterého se cpeme v pěti lidech s otevřeným kufrem plným krosen. Kamarádovi se nedaří otevřít dveře. Taxikář gestikuluje, zarve za kliku, kterou si následně u svého vlastního taxíku urve :D. Na nádraží dorážíme 30 min. před odjezdem vlaku a vlak těsně stíháme :). Ponaučení - mějte rezervu :D.

Závěrem bych řekl, že zkušenosti s vlaky v Číně jsou zajímavé a dodají vašemu výletu další rozměr. Na druhou stranu, pokud nejedete procestovat celou Čínu, tak určitě stojí za zvážení, zda si nekoupit letenku do nejbližšího města Vašeho cíle. My jsme měli například letenky do Hongkongu o 2000Kč levnější než kdybychom letěli do Guilinu. Ovšem kdybychom letěli do Guilinu, tak bychom ušetřili asi 4000Kč na vlacích, takže by se to v konečné fázi vyplatilo. Nicméně jsme chtěli vidět větší kus Číny a Hongkong, takže jsme byli spokojeni :).

GeorGos
Administrátor
Příspěvky: 107
Registrován: čtv 25. čer 2015 3:26:14

Re: Vlaky v Číně

Příspěvekod GeorGos » úte 03. lis 2015 21:17:51

Pěkný zážitky z čínských vlaků. :)

Jak je to s bezpečností v těch nočních vlacích? Je to v pohodě nebo musíš mít zámek za zavazadle? :)

Bruenorx
StewardSteward
Příspěvky: 4
Registrován: pon 02. lis 2015 20:56:11

Re: Vlaky v Číně

Příspěvekod Bruenorx » stř 04. lis 2015 0:04:38

Hele nám to přišlo asi v pohodě, spal jsem v nejhornější posteli a "u nohou" - respektive v úrovni nohou jsem měl krosnu. Ta krosna navíc měla kolem 20kg (lano, spoustu těžkých kovových věcí na lezení atd. + věci na měsíc), takže sundat to nenápadně rozhodně bez šance :D. My jsme měli všichni obří a těžké krosny, takže jsme po pravdě ani nečekali, že se nám je bude někdo snažit krást :). Prohrabat by to asi taky nikdo moc nezvládl, musel by lézt nahoru přes tvoje schůdky (navíc v krosně se něco blbě hledá, natož krade, když to není nahoře ve víku, že :) )... A lézt něco krást do tvojí krosny a mít hlavu v úrovni tvých nohou taky není nejlepší nápad :mrgreen:. Peněženku, mobil a čtečku jsem měl v posteli pod polštářem, ale jinak tam bylo tak málo místa a tolik lidí, že kdyby ti tam chtěl někdo lézt nahoru do batohu tak tě určitě vzbudí, nebo někoho okolo. V podstatě stačilo aby se někdo trochu pohnul a vzbudilo tě to.

Asi v 10 večer tam teda zhasli a rozsvítit nešlo, ale siluety okny vidět bylo a mobilem sis mohl posvítit... Zámek na malém kufru by možná spíš někoho nalákal, že tam máš cennosti a jde to jednoduše vzít a odnést, ale nevím. Každopádně byli i noční zastávky a kdyby ti někdo šáhl pro malý kufr, vzal ho a nenápadně vystoupil, tak toho asi stejně moc neuděláš pokud okamžitě nestropíš nějaký super povyk :D. Později se ho rozhodně nedopátráš, to asi nemusím rozvádět :D. Je tam dost šero i na vystupování, nerozsvěcí, takže i kdyby ti někdo vzal nedopatřením kufr a ty si toho jako rozespalý nevšimneš, máš holt smůlu... Takže zámek podle mě nemá vůbec žádný smysl.

Ještě bych tedy rozvedl, že určitě nedoporučuji spací vlak lidem kteří si potrpí na komfort, čekejte něco jako náš starý horší rychlík s nulovým soukromým a ne moc místem. Povlečení bůh ví kdy převlékali, nebo prali :D.

Jinak obecně se nás nikdo nějak okrást nepokoušel, nikde. Spíš bych řekl, že jsou číňané docela poctivý, mají tam tuším dost tvrdé tresty za krádeže a tak. Něco jiného je, že se tě snaží taxikáři/prodejci/trhovci natáhnout, ale to musíš smlouvat prostě... Potkali jsme opravdu extrémně chudé lidi a okrást nás nechtěli. Jooo, vydělat na tobě se snažili, ale to už záleží na každém, jak moc bude smlouvat a jestli si uvědomí, zda skutečně potřebuje to, či ono. Nabízí Vám totiž všechno možné a snaží se Vám to za každou cenu vnutit :).


Zpět na “Vlaky”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host